درباره ما


در کشوری که شمارگان کتاب‌های داستان محدود به هزار تا 2هزار نسخه شده، اقبال به مجله‌ای با شمارگان نزدیک به 25 هزار در ماه، اتفاق فرهنگی بزرگی در کشور و تاریخ مطبوعات ایران است.
همشهری داستان مجله‌ای است که تلاش دارد مردم را دوباره به کتاب و داستان جذب کند، سرانه‌ی مطالعه را بالا ببرد وبا درنظر گرفتن سلیقه‌های مختلف و قالب‌های متنوع، داستان‌هایی سالم و دور از انحراف‌های اخلاقی، تولید و گردآوری کند؛ داستان‌هایی که روایت‌گر زندگی‌اند. مجله‌ی داستان، نیاز مردم به سرگرمی را جدی می‌گیرد و در عین حال به اهمیت گسترش فرهنگ قصه‌گویی -که از سنت‌های اسلامی در قرآن نیز هست- برای تربیت نسل جوان آگاه است.
 در حال حاضر از آن‌جا که زمینه‌ی تولید داستان‌هایی با ویژگی‌های ذکر شده، کم است و داستان ایرانی سالیان متوالی در اختیار فرم‌گرایان و سلیقه‌های خاص ادبی بوده که کمتر به مخاطب عمومی توجه داشته‌اند، مجله‌ی داستان برای رسیدن به هدفِ آشتی جامعه با مطالعه‌ی ادبی و داستانی، در کنار ارائه‌ی داستان، آموزش داستان‌نویسی و زمینه‌سازی برای تولید داستان‌های قصه‌دار و طرح‌محور را مد نظر دارد و هم‌زمان بسترسازی برای تولید داستان‌های محکم و جذاب را به‌طور جدی دنبال می‌کند. درواقع همشهری داستان با آموزش داستان‌نویسی از یک سو و گردآوردن نمونه‌های موفق داستان ایرانی از سوی دیگر، برای همه‌ی علاقه‌مندان داستان‌خوانی و داستان‌نویسی حرفی برای گفتن دارد. به طوری که آینده‌ی خوبی را برای فرهنگ ایرانی و اسلامی در حیطه‌ی روایت و قصه -که نیاز خانواده‌های امروزی نیز هست- نوید می‌دهد.

گروه مخاطب:گروه‌های مختلفی که علاقه به داستان و روایت‌های داستانی آن‌ها را به‌هم پیوند می‌دهد. براساس نظرسنجی‌های سالانه‌ی مجله‌ی داستان، طیف مخاطبان مجله‌ی داستان بسیار گسترده‌تر از جمعیت کتاب‌خوان است. طیف گسترده‌ای از نویسندگان و هنرمندان تا اساتید دانشگاه و حوزویان و طلاب و همچنین دانشجویان و دانش‌آموزان و زنان خانه‌دار که هریک مخاطب بخش‌هایی از مجله‌اند. (اطلاعات آماری مربوطه در نمودار ضمیمه ارائه شده است.)
 بازخوردهای گسترده‌ای که از دو کشور فارسی‌زبان افغانستان و تاجیکستان به مجله می‌رسد، گویای آن است که همشهری داستان در این دو کشور نیز مخاطبان زیادی دارد.
 

هدف از انتشار:
1. برگرداندنِ داستان به سبد خانوار:انتخاب و تولید محتوای داستانی طوری که مخاطبان در مترو و اتوبوس و وقت‌های اضافی هم داستان بخوانند.

2.اهمیت به سبک زندگی شهری و ایجاد وفاق میان قشرهای مختلف جامعه: با این دید، مجله‌ی داستان محتوای خود را محدود به چاپ داستان نکرده، بلکه با دید وسیع‌تر روایت‌های داستانی را در زندگی روزمره‌ی مردم و سبک زندگی شهری امروز، دنبال و روایت می‌کند و با این رویکرد در راستای وفاق بین قشرهای مختلف جامعه قدم برمی‌دارد. به‌طور مثال می‌توان به بخشی با عنوان «یک شغل» اشاره کرد که از عنوان‌های دائمی و از پرمخاطب‌ترین بخش‌های مجله است. در این صفحه مخاطبان با پشت صحنه‌ی داستان‌‌وار مشاغل مختلف آشنا می‌شوند و دغدغه‌ها و فراز و نشیب‌های این مشاغل را درک می‌کنند.

3.توجه به هویت شهری تهران: از بخش‌های دیگری که همشهری داستان برای نخستین‌بار  با دید داستانی به سراغ آن‌ها رفته، مولفه‌ها و نمادهای شهری تهران هستند. تاکنون روایت‌های مفصلی درباره‌ی مکان‌های مختلفی در تهران ازجمله میدان آزادی، پست‌خانه‌ی تهران، جمعه‌بازار تهران و... در مجله منتشر شده است.

4.تولید و گردآوری محتوای سالم داستانی: مجله‌ی داستان توانسته است در فضایی که بیشترداستان‌های موجود در بازار حاوی مشکلات اخلاقی و انحرافات پنهان فرهنگ غربی هستند، هم یک مجموعه داستان سالم برای هر ماه آماده کند، هم زمینه‌ساز تولید داستان‌های سالم و مناسب برای جوانان باشد.

5.تلاش برای تولید محتوای متنوع: با کنار هم قرار دادن طیف وسیعی از روایت‌های داستانی و مستند، عکس، تصویر و طنز، برای نخستین‌بار جمع وسیعی از چهره‌های مطرح فرهنگی کشور از نویسنده و مترجم و فیلم‌نامه‌نویس تا عکاس، تصویرساز و طنزپرداز را گرد هم آورده و این فرصت را برای مخاطبان فراهم کرده تا در مجموعه‌ای واحد با آثار متنوعی از هنرمندان طراز اول کشور آشنا شوند.

6.ایجاد بستر مناسب برای فعالان فرهنگی شهرستان‌ها و مناطقی که از امکانات کافی برخوردار نیستند: مجله داستان همشهری موفق شده برای استعدادهای نویسندگی در شهرستان‌ها، امکان ظهور و دیده‌شدن فراهم کند و هم‌زمان با هدایت آن‌ها به سمت نوشتن داستان‌های دارای طرح‌ و قصه‌، زمینه‌ساز به‌وجود آمدن نسل جدیدی از سرگرمی‌سازان و داستان‌نویسان نو شود. در این راستا مجله‌ی داستان تاکنون 35 نویسنده‌‌ی جوان و مستعد را با چاپ آثارشان در مجله، به دنیای نشر و مخاطبان داستان‌نویسی معرفی کرده است.

7.بازنمایی فرهنگ غنی اسلامی- ایرانی: همشهری داستان با گزینش درست روایت‌های خواندنی قدیمی ایرانی و برش‌هایی از متون مذهبی و ادبی کهن پارسی که ارزش دراماتیک دارند، موفق شده‌ روایت‌های خوش‌خوان و بومیِ زیادی برای مخاطبان فراهم کند که هم می‌توانند بخوانند و لذت ببرند و هم به داستان‌نویسان کمک کند که با این مواد خام، به داستان‌هایشان فضای شرقی و بومی بدهند. 

8.مشارکت در جریان تولید محصولات فرهنگ و هنری: به دلیل مورد توجه قرار دادن طیف گسترده‌ای از فرم‌های روایی،  تولیدات مجله‌ی داستان مورد اقبال عمومی فیلم‌سازان داستانی و مستند و برنامه‌سازان تلویزیونی و رادیویی قرار گرفته و تاکنون در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی به‌طور مستقیم از آن‌ها نقل شده و یا دست‌مایه‌ی ساخت فیلم‌های داستانی و مستند قرار گرفته‌اند.

9.نشان‌دادن ارزش نثری و داستانی متون مذهبی و فرهنگ شفاهی مذهبی: مجله‌ی داستان توانسته است با ‌انتخاب سفرنامه‌ها، سخنرانی‌ها و‌ حکایت‌هایی از این دست، ارزش داستانی و روایت‌گریِ متن‌های مذهبی و دینی را در ادبیات نشان دهد. از آن‌جایی که مجلات ادبیات داستانی معمولا توسط روشنفکران تحریر و اداره می‌شده‌اند، ارزش ادبی این‌گونه متن‌هاکاملا مغفول ‌مانده و‌داستان‌های نهفته در دل روایات و متون مذهبی هیچ‌گاه به خوبی معرفی و خوانده نشده‌اند.

10.توجه به داستان‌های و روایت‌های حماسی و انقلابی: یکی از راهکارهای داستان همشهری این بوده است که با تولید داستان‌های حماسی و روایت‌هایی که قهرمانان انقلاب و جنگ را در فرم‌هایی دراماتیک و خواندنی بازسازی می‌کنند، به بازگشت روح حماسه به داستان‌ها و مخاطبان منفعل امروزی کمک کند.

11.ارائه‌‌ی داستان‌ها و روایت‌های نویسندگان دیگر کشورهای فارسی‌زبان:داستان‌ها و روایت‌هایی از نویسندگان افغانستان و تاجیکستان که در چند نوبت در داستان ‌چاپ شده‌اند، با هدف تبادل فرهنگی بین کشورهای فارسی‌زبان به مخاطب ارائه شده‌اند و طیف گسترده‌ای از فارسی‌زبانان را در این دو کشور پوشش می‌دهد.
 

 نشریات رقیب: ساير مجلات ادبي معمولا بخش زیادی از مطالب‌شان را به مسائل تخصصی و نقد داستان و مباحث تئوری ادبی اختصاص می‌دهند که مخاطبان خاص و محدودی دارد. بیشتر اين نشریات به‌صورت نامنظم و با فواصل زماني زياد منتشر مي‌شوند. از اين لحاظ «همشهري داستان» برای انتشار منظم و توجه به پوشش سلایق متفاوت و مختلف، فاصله‌ی زیادی با مجلات مشابه دارد.
 نکات خاص
ماندگاری و بی‌انقضا بودن: همشهري داستان به دليل نوع مطالبش نشريه‌اي بين مجله و كتاب است و اعضاء تحريريه‌ی آن تلاش مي‌كنند با پرهیز از پرداختن به حواشی اخبار ادبی و جریان‌های زودگذر، از محتوای ماندگار در اين مجله استفاده كنند و به‌خاطر اين ويژگي، كتاب‌فروشي‌ها تمایل دارند اين نشريه را ميان كتاب‌هايشان بفروشند و بسیاری از مخاطبان مجله خواهان تهیه‌ی آرشیو از شماره‌های گذشته مجله‌اند. هم‌چنين قطع متفاوت اين مجله به خواننده‌ی آن اجازه مي‌دهد كه مجله را همه‌جا همراه داشته باشد و به‌راحتي و در هر موقعيتي بتواند آن را بخواند.
 
تشکیل باشگاه خوانندگان: «باشگاه خوانندگان داستان» در حال حاضر نزدیک به 5000 عضو دارد و هر شماره نیز به تعداد آنان افزوده می‌شود. اطلاعات اعضای باشگاه خوانندگان که به تفکیک سن، جنس، میزان تحصیلات، میزان پراکندگی در استان‌های کشور و... ثبت و ضبط شده است، تنوع طیف خوانندگان داستان را به خوبی نشان می‌دهد. باشگاه خوانندگان به مجله این امکان را می دهد که در تولید محتوا براساس نیاز و سلایق فرهنگی مخاطبانش قدم بردارد.
 
موفقیت در عرصه‌ی مطبوعاتی: همشهری داستان در بیستمین جشنواره‌ی مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی موفق شد سه جایزه در بخش‌های مختلف دریافت کند که از این نظر در صدر برگزیدگان قرار گرفت. جایزه‌ی بخش ادبی‌نویسی به آقای محمد طلوعی و خانم سپینود ناجیان و هم‌چنین جایزه‌ی عکس غیرخبری به آقای بابک کاظمی تعلق گرفت.
 

آگهی ها